LIFE-MICACC projekt
LIFE16 CCA/HU/000115
"Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése
az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében"
Bátya településén a LIFE-MICACC projekt keretében 2021-ben kialakított természetközeli tómeder a megvalósítása óta változakozó, de állandó vízborítással rendelkezik.
2024-ben a Pannon Egyetem „terület- és városfejlesztés” mesterképzést, valamint „területfejlesztés és fejlesztéspolitika” szakirányú továbbképzési szakot indít
2023. szeptember 6-án két napos nemezközi konferencia vette kezdetét Fenntartható Önkormányzatok Konferencia (Sustainable Municipalities Conference) címmel, a CEESEN network és WWF Magyarország Alapítvány szervezésében, melyen bemutatásra kerültek a LIFE-MICACC és a LIFE LOGOS 4 WATERS projektek.
A „Települési sérülékenység és alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz” című, ingyenesen elérhető e-learning tréninganyag 2023. július 5-én immár harmadik alkalommal került meghirdetésre a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Probono rendszerben. A regisztrált felhasználóknak - jelen képzési periódusban - 2023. december 15-ig van lehetőségük az e-tananyag teljesítésére.
2023. március 31-én az Mathias Corvinus Collegium (MCC) Klímavédelmi Intézet tanulmányutat szervezett, melynek során a Collegium érdeklődő hallgatói testközelből ismerhették meg a WWF és a Belügyminisztérium közös partnersége által megvalósuló LIFE MICACC projektet. Olvassák el Németh Regina MCC hallgató beszámolóját a látogatásról.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság megbízásából a Magyar Mérnöki Kamara szakértők közreműködésével elkészítette az Integrált Települési Vízgazdálkodási Terv (ITVT) tervezési segédletét, melyet ezúton is ajánlunk az önkormányzatok figyelmébe.
Felkerült az ENSZ fenntartható fejlődési célokhoz hozzájáruló Partnerségi Platformjára a LIFE-MICACC és az azt követő LIFE LOGOS 4 WATERS projekt is.
Interjú készült a LIFE-MICACC projekt keretében megvalósult természetes vízmegtartó megoldások eredményeiről és tapasztalatairól Rákócziújfalu, Ruzsa és Tiszatarján települések vezetőivel.
Interjú Dr. Dukai Miklóssal, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkárával, valamint Hercig Zsuzsannával és dr. Szatzker Petrával, a LIFE-MICACC, illetve a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt szakmai vezetőivel.
Magyarországon számos háztartásban használnak kerti locsolókat és vízellátó kutakat a háztáji vízigény kielégítése céljából. Azért, hogy a telepített kút hosszú ideig használható legyen, ne gyakoroljon negatív hatást a kinyert víz egészségünkre és környezetünkre, alapvető szabályokat figyelembe kell vennünk a kutak megépítése és használata során.
Az ITVT szerepének fontosságára hívja fel a figyelmet az online rendezvény, melyen - többek között - az ITVT elkészítésének folyamata is bemutatásra kerül.
A LIFE-MICACC projekt is bemutatkozott az Európai Bizottság által szervezett nemzetközi online konferencián 2022. november 9-én.
Szeretnénk felhívni a figyelmet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége szervezésében 2022. november 29-30-án (kedd-szerda) „Kármentesítés és rehabilitáció – Rozsdaövezetek és barnamezős beruházások” címmel megrendezésre kerülő konferenciára.
Fotópályázatot hirdet a Magyar Víziközmű Szövetség "A klímaváltozás hatásai és a víziközmű-szolgáltatás jövőjére: országos szemléletformálási akció” című projekt keretein belül.
Dokumentumfilm-sorozat a klímaváltozásról Magyarország vonatkozásában
Brüsszelben is beszámoltunk a LIFE-MICACC projekt eredményeiről.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület pályázatot hirdet települések részére Madárbarát település mintaprojekt kialakítására.
Örömmel osztjuk meg Önökkel a hírt, hogy elindult a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt hivatalos honlapja.
Idén 2022. május 17-én kerülnek publikálásra a LIFE pályázati felhívások.
A WWF Magyarország szervezésében 2022. május 18-19. között kerül megrendezésre a CEESEN Partnership Conference esemény, amelynek a fókuszában a települési energia- és éghajlatvédelmi akciótervek készítése és megvalósítása áll.
Ezúton ajánljuk minden érdeklődő önkormányzat figyelmébe az Innovációs és Technológiai Minisztérium által 2022. május 3-5. között szervezett „Természetalapú megoldások előmozdítása Magyarországon” című műhelytalálkozót.
Részletes programért kérjük, olvasson tovább.
A WWF Magyarország Alapítvány összeállította a "Települési csapadékvíz-tározás természetesen" című brosúrát, mely kifejezetten azon településvezetőknek, helyi szakembereknek készült, akik a LIFE-MICACC projektben megvalósított megoldásokhoz hasonló lokális fejlesztésekben, a csapadékvíz visszatartásának természetközeli módján gondolkodnak.
Ezúton ajánljuk az önkormányzatok figyelmébe az "Önkormányzati Pályázati Program" felhívást, melynek keretében remek lehetőség kínálkozik a helyben történő alkalmazkodást illetően. A részletekért kérjük, olvasson tovább.
Az Európai Unió felhívást tett közzé európai régiók és önkormányatok számára, kifejezetten az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás témájában.
„Együttműködésben a klímatudatos vízgyűjtő-gazdálkodásért” – ez a mottója a LOGOS projektnek
Ezúton ajánljuk az érdeklődők figyelmébe az Európa Tanács által kiadott "Tájoktatási foglalkozások általános iskolásoknak" című pedagógiai füzetet.
A LIFE-MICACC projekt keretében elkészült három tanulmány az Országos Vízügyi Főigazgatóság megbízásából, mely a hazai vízgazdálkodásban fellelhető vízmegtartó megoldásokat járja körül, valamint bemutat hatékony lefolyáslassító megoldásokat, melyeket hegy- és dombvidéken, illetve síkvidéken lehet alkalmazni.
Elkészült a projekt keretében kifejlesztett gyerekeknek szóló kooperatív társasjáték, mely játékos feladatokkal tanít a felelős vízgazdálkodásra. Indulhat a játék?
Elékszültek a mintaterületekről szóló esettanulmányok, melyek célja, hogy részletesebben bemutassa a mintaterületeken a klímaváltozáshoz köthető vízgazdálkodási problémákra adott válaszokat, a LIFE MICACC projektben megvalósult beruházások részleteit és azok hatásait.
2021. szeptember 28. és 2021. október 19. között a Belügyminisztérium Önkormányzati Koordinációs Irodája és a Klímabarát Települések Szövetsége 8 helyszínen roadshow-t szervezett "A települési vízmegtartás jó gyakorlatai" címmel. A rendezvény 8 alkalmára közel 200 regisztráció érkezett be.
2021. október 12-14. között Lengyelországból a Nyugat-Pomerániai Mezőgazdasági Kamarától lengyel gazdálkodók érkeztek hozzánk.
A Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma az EU Duna Régió Stratégiájának szlovákiai soros elnöksége keretében 2021. szeptember 27-én Pozsonyban tematikus konferenciát szerezett az éghajlatváltozásról és a vízgazdálkodásról.
Éghajlatváltozáshoz történő helyi szintű alkalmazkodás és a vízmegtartás lehetőségei a LIFE-MICACC projekt tapasztalatain keresztül címmel nemzetközi, angol nyelvű online konferenciát szervez a LIFE-MICACC projekt csapata 2021. október 28-án 10.00-tól.
Most duplán megéri letölteni a LIFE-MICACC projekt keretén belül elkészült tudásmegosztó mobil applikációt, mert a letöltők között értékes nyereményeket sorsolunk ki!
A LIFE-MICACC projekt keretében 2021. szeptember 28. és október 19. között kerül megrendezésre konferencia 8 vidéki helyszínen, ahol a projekt fő eredményei kerülnek bemutatásra.
A Klímabarát Települések Szövetsége 2021-ben is meghirdeti települési önkormányzatok számára a Klímabarát Díj 2021 pályázatot.
A pályázó önkormányzatok olyan klímatudatos, a fenntartható fejlődés gyakorlati megvalósítása iránt elkötelezett települések, amelyek már rendelkeznek példaértékű jó gyakorlatokkal, intézkedésekkel, beruházásokkal vagy stratégiákkal.
2021. június 21. és 2021. augusztus 3. között kerültek megrendezésre a természetes vízmegtartó megoldásokat bemutató tereplátogatások az öt pilot helyszínen (Bátya, Püspökszilágy, Ruzsa, Rákócziújfalu, Tiszatarján).
2021. július 18-án, vasárnap 13:00 órától kerül bemutatásra a LIFE-MICACC projektfilm az OzoneTV-n.
Engedjék meg, hogy figyelmükbe ajánljuk az „Európai Kiváló Kormányzás Védjegy” (European Label of Governance Excellence) elnyerésére vonatkozó felhívást.
Online felmérést indított a Az Innovációs és Technológiai Minisztérium "A zöld-kék infrastruktúra (ZKI) megoldások támogatása Magyarország településein" címmel. Ossza meg Ön is vélmeményét, töltse ki a kérdőívet még ma!
A hazai önkormányzatok részére helyszíni terepbejárásokat szervezünk az öt pilot helyszínen, hogy az érdeklődők közelebbről is megismerkedhessenek a LIFE-MICACC projektben megvalósult természetes vízmegtartó megoldásokkal.
A tavasz folyamán online roadshow keretében mutatkoztak be azok a magyarországi települések, amelyek vízgazdálkodási problémáira természetes vízmegtartó megoldások kerültek kidolgozásra és megvalósításra a LIFE-MICACC projekt keretében.
Magyar adatokkal frissült a WWF és a DEG német befektetési társaság által 2012-ben kifejlesztett Vízkockázat Kalkulátor. A kalkulátor segítséget nyújt a vállalatok és befektetők számára, hogy feltárják, felmérjék, értékeljék és reagáljanak a vízzel kapcsolatos kockázatokra. A LIFE-MICACC projektben egy magyar nyelvű online útmutató is készült a felülethez.
Elkészült a projekt újabb kiadványa, az Adaptációs Útmutató, melyben összegyűjtöttük az öt partner településen vízmegtartási és alkalmazkodási céllal megvalósított mintaprojektek tapasztalatait.
2021. április 29-én online innovációs fórumot szervezett a Magyar Út- és Vasútügyi Társaság, melyen a LIFE-MICACC projekt egyik munkatársa Dr. Balatonyi László osztályvezető úr is előadott.
Az éghajlatunk változik. Lehet, hogy nem vagyunk tudatában, de az éghajlatváltozás mindannyiunkat érint. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) idei fotópályázatával arra kéri Önt, hogy örökítse meg, mit jelent az európai változó éghajlatban élni, és ossza meg az éghajlatváltozásról alkotott véleményét.
A Klímabarát Települések Szövetsége az URBACT BeePathNet projekt keretében Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat Zöld Irodájával közösen kétnyelvű online konferenciát szervez a beporzóbarát települések témakörében.
Újabb online felmérést végeztünk a projekt keretében a természetes vízmegtartó megoldásokkal kapcsolatban. A hazai önkormányzatok körében végzett felmérés eredményéről bővebben a cikkünkben olvashat.
A Pannon Pro Innovációs Kft. online roadshow-t szervez, hogy bemutassa a LIFE-MICACC projekt során a PANNON Pro Innovációs Szolgáltató Kft. és a partner önkormányzatok eredményeit.
A Klímabarát Települések Szövetsége újabb online klímakonferenciát szervez a projekt keretében.
A LIFE-MICACC projekt keretében tudásmegosztó okoseszköz készült az önkormányzatok részére. Az applikáció elérhető az App Store és a Google Play Áruházban is. Töltse le ingyen még ma!
Elkészült a LIFE-MICACC projekt eredményeit bemutató brosúra.
A LIFE-MICACC projekt keretében egy online felmérést végeztünk a szomszédos és környező országokban a természetes vízmegtartó megoldásokkal kapcsolatban. A felmérés eredményéről bővebben a cikkünkben olvashat.
Tudásmegosztó applikáció készült önkormányzatok részére a természetes vízmegtartó megoldásokkal kapcsolatban. Olvassa el cikkünket, és tudjon meg többet az okos eszközről.
A LIFE-MICACC projekt keretében 2021. február 9-én került megrendezésre „Az önkormányzatok lehetőségei a klímaváltozás elleni küzdelemben a 2021 – 2027-es időszakban” című klímakonferencia.
A LIFE-MICACC projekt keretében öt kistelepülésen már elkészültek azok az első prototípusok, melyek a természetes vízmegtartásra épülnek, és hosszú távon segítik a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást. Ezek bemutatását célozta meg a WWF Magyarország öt kisfilm elkészítésével.
Az éghajlatváltozás az elmúlt évtizedekben az egyik legfontosabb környezetvédelmi kérdéssé vált, de az emberek, az állatok és a növények egészségét veszélyeztető hatásai, más szintén fontos kérdésekhez képest, eddig kevés figyelmet kaptak. S
A Homokhátságon mára szinte kilátástalanná vált a vízhiány. Az elsivatagosodás megállítása érdekében Jászszentlászló, Móricgát és Szank településeken élők gazdák összefogtak, hogy közösen állítsák vissza földjeik termőképességét - a LIFE-MICACC pilot projektjeihez hasonlóan - természetes vízmegtartó megoldásokat alkalmazva.
Ingyenes csapadékvíz-gazdálkodási koncepció kurzust szervez a DHI Hungary Csoport 2021. február 5-én! Az elméleti kurzus során a csapadékvíz-gazdálkodási koncepció alapelveit, határait és alap adatigényét tekintik át a résztvevők.
Tudásmegosztó applikáció készült önkormányzatok részére a LIFE-MICACC projekt keretében. Az applikáció elérhető az App Store és a Google Play Áruházban is. Töltse le ingyen még ma!
A Klímabarát Települések Szövetsége és a Belügyminisztérium újabb online klímakonferenciát szervez a LIFE-MICACC projekt keretében 2021. február 9-én.
Ingyenes, online képzést indított a Belügyminisztérium a hazai önkormányzatok részére „Települési sérülékenység és alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz” címmel
Megjelent a WWF Magazin legfrissebb száma, melyben többek között a LIFE-MICACC projektről is olvashatnak.
Az Oxfordi Egyetem kutatói közel 300 tudományos publikáció eredményeit dolgozták, rendszerezték és tették kereshetővé a 'Nature-based Solutions Initiative' oldalán.
Új, ingyenesen elérhető szolgáltatást indított az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ), mely a településeken mértékadó csapadékintenzitás nagyságát segíti meghatározni.
A LIFE-MICACC projekt keretében 2020 november 24-én került megrendezésre a „A fenntartható települési vízgazdálkodás aktuális kihívásai” című klímakonferencia a Klímabarát Települések Szövetsége, a Veszprém Megyei Önkormányzat a Belügyminisztérium Önkormányzati Koordinációs Iroda, valamint a PannonPro Innovációs és Szolgáltató Kft. szervezésében.
2020. november 20-án kerültek kihirdetésre az idei Klímabarát Díj nyertesei. Az eredményekről szóló sajtóközleményt, alább olvashatják.
Pest Megye Önkormányzata nagyra becsüli a megye lakossága, valamint közösségei által az épített és természetes környezet állapotának megóvásáért, jobbításáért és fejlesztéséért tett erőfeszítéseket, ezért e területen elért kiemelkedő teljesítmények elismerésére 2008. évtől Pest Megye Környezetvédelméért Díj elnevezéssel kitüntető díjat alapított.
A Klímabarát Települések Szövetsége újabb klímakonferenciát szervez a LIFE-MICACC projekt keretében, ezúttal - a pandémiás helyzetre való tekintettel - online. A 2020. november 24-én 10.00-kor kezdődő online konferencia szervezésében közreműködik a PANNON Pro Innovációs Kft. és a Veszprém Megyei Önkormányzat is.
A projekt keretében szervezett ötödik, egyben utolsó terepbejárással egybekötött sajtótájékoztatóra 2020. október 13-án került sor Ruzsán.
A projekt keretében megrendezésre kerülő negyedik terepbejárással egybekötött sajtótájékoztatóra Bátyán került sor 2020. október 8-án.
2020. szeptember 28-án Tiszatarján településen került sor a következő sajtókirándulásra.
A LIFE-MICACC projekt keretében megrendezésre került az "Önkormányzatok a klímaváltozás elleni küzdelemben" című klímakonferencia 2020. szeptember 16-án Székesfehérváron.
A Klímabarát Települések Szövetsége a Civilek a Vidékért Alapítvány támogatásával 2020. október 8-9-én (csütörtök-péntek) és 2020. október 14-15-én (szerda-csütörtök) ingyenes online klímakommunikációs képzést szervez önkormányzati dolgozók részére.
A LIFE-MICACC projekt keretében megvalósuló pilot projekteket bemutató sajtókirándulások második alkalmára Püspökszilágyon került sor 2020. szeptember 17-én.
2020. szeptember 8-án került megrendezésre a rákócziújfalui pilot projektet bemutató terepbejárással egybekötött sajtótájékoztató a média munkatársai számára.
Aszályok, árvizek, hőhullámok – a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási jelenségeket és következményeit a városokban és a vidéken élők egyaránt a bőrükön érzik. Léteznek azonban olyan megoldások, melyekkel költséghatékony és természetbarát módon lehet védekezni az éghajlatváltozás hatásai ellen.
A Polgármesterek Klíma- és Energiaügyi Szövetsége egy felmérést indított a helyi és regionális önkormányzatok számára a szövetség jövőjével és a települések éghajlatvédelmi szerepével kapcsolatban. Vegyen részt Ön is az EU Polgármesterek Szövetsége mozgalom jövőjének alakításában és töltse ki kérdőívüket!
Az alábbi kisfilm készült 2020. július 15-én a tiszatarjáni LIFE-MICACC projekt beavatkozási területéről és a környező élővilágról. A drónfelvételek különleges és egyedi szemszögből mutatják be a szürkemarhák és vizibivalyok életterét, az ártéri tórendszert és a környező mezőgazdasági területeket.
Ha a lehulló csapadékot nem elvezetjük, hanem megtartjuk otthonunkban, azzal nem csak a pénztárcánknak teszünk jót, de a hőség és szárazság ellen is hatékonyan védekezhetünk.
2020-ban hirdeti meg először a Klímabarát Díjat a klímavédelemért elkötelezett települési önkormányzatok körében a Klímabarát Települések Szövetsége. A díj elnyerésére minden magyarországi települési önkormányzat pályázhat. A pályázati időszak időtartama: 2020. május 19. – 2020. szeptember 30.
A LIFE-MICACC projekt négy pilot településén tervezetten 2020. június végével befejeződnek a kivitelezési munkálatok (Püspökszilágyon 2019. október 5-én átadásra került a komplex megoldás).
A LIFE-MICACC projekt négy pilot településén tervezetten 2020. június végével befejeződnek a kivitelezési munkálatok (Püspökszilágyon 2019. október 5-én átadásra került a komplex megoldás).
A LIFE-MICACC projekt négy pilot településén tervezetten 2020. június végével befejeződnek a kivitelezési munkálatok (Püspökszilágyon 2019. október 5-én átadásra került a komplex megoldás).
A LIFE-MICACC projekt négy pilot településén tervezetten 2020. június végével befejeződnek a kivitelezési munkálatok (Püspökszilágyon 2019. október 5-én átadásra került a komplex megoldás).
A klímaváltozás komplex téma, megosztó és népszerűtlen – ugyanakkor 2020-ban a közbeszéd elkerülhetetlen része, nem csupán nemzetközi, vagy nemzeti, de helyi, önkormányzati szinten is. A települések állnak a klímaváltozás elleni küzdelem frontvonalában, ők azok, akiknek a globális kihívásokra lokális válaszokkal kell előállniuk. A válaszok megtalálása azonban teljesen újfajta szemléletet és hozzáállást követel.
Elkészült két rövid animációs kisfilm, melyekben a projektben megvalósuló természetes vízmegtartó megoldások (NWRM) kerülnek szemléletesen bemutatásra egy síkvidéki és egy dombvidéki település vonatkozásában. A kisfilmek célja, hogy megismertesse az érdeklődőkkel, hogyan tudunk okosan gazdálkodni értékes természeti erőforrásunkkal, a vízzel.
Örömmel tájékoztatjuk Önöket, hogy 2020. április 2-án megjelentek a LIFE program 2020. évi pályázati kiírásai az Európai Bizottság LIFE honlapján.
2020. március 11-én Bátya Község Önkormányzata faültetést szerveztett, mely során közel 700 facsemete került elültetésre a pilot helyszínen.
2020. március 4-én, Püspökszilágyon a Magyar Természetvédők Szövetsége, Püspökszilágy Önkormányzata és a WWF Magyarország Alapítvány szervezésében került sor Az éghajlatváltozáshoz való helyi alkalmazkodás elősegítéséért című fórum megtartására.
Keresik az év legjobb meteorológiai fotóját! Az Országos Meteorológiai Szolgálat „Magyarország vizei és az éghajlatváltozás” címmel fotópályázatot írt ki.
2019. december 11-13. között Zaragozában került megrendezésre az idei EU Víz Innovációs Konferencia (EUWIC 2019).
A LIFE-MICACC projekt keretében 2019. november 19-20-án került sor a III. Klímaadaptációs tréning második két napjára, ezúttal Budapesten, a projektbe bevont öt partner önkormányzat vízgyűjtőjén érintett érdeklődő önkormányzatok vezetői és munkatársai számára.
Idén 2019. november 19-től Győrben került megrendezésre az Országos Vízügyi Főigazgatóság háromnapos rendezvénye, az Országos Települési Vízgazdálkodási és Víziközmű Konferencia.
A LIFE-MICACC projekt keretében megrendezett harmadik networking látogatásra 2019. október 8-10. között került sor Spanyolországban, Madrid városában. A meglátogatott LIFE SHARA projekt célja, a társadalom éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodó- és ellenálló képességének növelése az Ibériai-félsziget országaiban.
2019. október 5-én ünnepélyes keretek között került átadásra a LIFE-MICACC projekt települései közül elsőként megvalósult mintaprojekt Püspökszilágyon.
A Pest Megyei Közgyűlés 2019. október 4-én tartotta meg nyolcadik éghajlatváltozási platform összejövetelét. A rendezvényen több hazai szaktekintély hívta fel a figyelmet a klímaváltozás és a csapadékvíz-gazdálkodás jelentőségére.
A Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat (MBFSZ) KEHOP-1.1.0-15-2016-00007 azonosítószámú, „Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer (NATéR) továbbfejlesztése” című projektje keretében 2019. szeptember 19-én megrendezésre került Budapesten a „Településvezetői Éghajlati Akadémia” című konferencia.
„Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében” című, LIFE16 CCA/HU/000115 azonosítószámú (röviden LIFE-MICACC) projekt keretében megrendezett ötödik külföldi tanulmányútra 2019. szeptember 16. és 18. között került sor Franciaországban.
Örömmel értesítjük Önöket, hogy a projekt keretében vállalt 4 klímaváltozáshoz való alkalmazkodásról és vízgazdálkodásról szóló KTSZ kiadványból három már elkészült és elérhetővé vált a honlapon.
Magyarország víznagyhatalom! – mondják sokan. Ez az állítás azonban csak részben igaz. Hogy miért?
2019. július 11-én Püspökszilágyra látogattunk az OVF, a WWF és a BM munkatársaival közösen. A tereplátogatáson részt vett továbbá három külföldi ösztöndíjas (Pakisztánból, Kenyából, és Tunéziából), a Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának hallgatói, akik jelenleg az Országos Vízügyi Főigazgatóságnál töltik több hetes gyakornoki idejüket.
Az „Alkalmazkodás az éghajlatváltozás mediterrán szigetek mezőgazdaságára gyakorolt hatásaihoz” című projekt keretében 2019. június 24-25. között rendezték meg a ADAPTtoCLIMA nemzetközi konferenciát, ahol a LIFE-MICACC projekt munkatársai is részt vettek, mint poszter kiállítók.
A LIFE-MICACC projekt egyik vállalt feladata a lefolyás-modellezés az 5 önkormányzati partnernél kijelölt mintaterületeken, mely arra hivatott, hogy az adaptációs lehetőségekre (pl. természetes vízmegtartó megoldásokra) vonatkozó pontos input adatokat szolgáltasson a döntéshozók számára, konkrét földrajzi adatok felhasználásával.
A Nemzetközi Duna-védelmi Bizottság (International Commission for the Protection of the Danube River, ICPDR) 17. állandó munkacsoporti ülésén került bemutatásra a LIFE-MICACC projekt.
LIFE-MICACC projekt III. Klímaadaptációs tréningjének első két napja – 2019. június 18-19. Lajosmizse
A LIFE-MICACC projekt megvalósító partnerei 2019. májusban két networking látogatáson vettek részt Dániában.
Támogatást kaphatnak az önkormányzatok helyi klímastratégiák kidolgozásában
A klímaváltozáshoz való alkalmazkodást segítő jó gyakorlatokkal ismerkedhetett meg a LIFE-MICACC projekt csapata a 2019. május 15-étől 17-éig tartó lengyelországi tanulmányúton. A lengyel Állami Erdészet munkatársai fogadtak bennünket és mutatták be éghajlatváltozással kapcsolatos programjukat előadás és helyszínbejárás formájában.
Az Agrárminisztérium az Innovációs és Technológiai Minisztériummal együttműködve 2019. április 16-án rendezte meg a 2019. évi LIFE Információs Napot és I. LIFE Kiállítást.
Az „Önkormányzati fejlesztések figyelemmel kísérése II.” (ÖFFK II.) KÖFOP-2.3.4-VEKOP-15-2016-00002 azonosító számú kiemelt projekt keretében 2019. március 26. és április 11. között került megrendezésre az V. Regionális Konferenciasorozat, melyen nagy hangsúlyt kapott a Belügyminisztérium Önkormányzati Koordinációs Irodájája alatt futó LIFE-MICACC projekt is.
A víz nem tiszteli a közigazgatási határokat, számos vízhez kapcsolódó probléma orvoslásához a településhatárokon átnyúló helyi együttműködésre van szükség, ezért vízgyűjtő partnerek keresésébe fogtak önkormányzataink.
Az Agrárminisztérium az Innovációs és Technológiai Minisztériummal együttműködve 2019. április 16-án rendezi meg a 2019. évi LIFE Információs Napot és I. LIFE Kiállítást.
2018. év telén elkezdődtek a projektfilm elkészítése körüli munkálatok, amely során olyan videós anyag készül, ami a LIFE-MICACC projektet, valamint a mintaterületeken zajló munkálatokat mutatja be...
2019. február 1-jén a Tisza élővilágának emléknapján a Klímabarát Települések Szövetségének tagja, a természeti szépségekben gazdag Tisza-parti kisváros, Martfű adott otthont a folyóval kapcsolatos ismeretterjesztő szakelőadásnak.
A Belügyminisztérium Önkormányzati Koordinációs Iroda szervezésében újabb nemzetközi konferenciára kerül sor 2019. március 5-6. között „Perspectives of Local Governments in Central Eastern Europe - Practice and Innovations” címmel.
Bátya Község Önkormányzata roadshow-ra indult bemutatni elkészült SECAP tervét.
2018. november 12–13. között a WWF Magyarország munkatársai a LIFE WISE-DRAVA projekt keretében egy kétnapos tanulmányútján vettek részt Ausztriában, mely során két ártér- és folyórehabilitációval foglalkozó LIFE projektet ismertek meg.
2019. január 19-én tartották az éves közmeghallgatást Bátya településén, ahol többek között a bátyai NWRM projekt tervei is bemutatásra kerültek az érdeklődők számára.
A LIFE-MICACC projekt keretében, november 29-30. között került megtartásra a soron következő tréningalkalom Kecskeméten. A II. Klímaadaptációs tréning célja a projektbe külső együttműködő partnerként bevont önkormányzatok sérülékenységi vizsgálatainak és alkalmazkodási elképzeléseinek bemutatása, és a meghívott szakértőkkel való konzultációs lehetőség volt.
2018. november 20-án és 22-én került megrendezésre a LIFE-MICACC projekt keretében az “Önkormányzatok lehetőségei a klímaalkalmazkodás vizekkel kapcsolatos területén” című konferencia, melynek Szolnok és Székesfehérvár városa adott otthont.
Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat immár nyolcadik alkalommal rendezte meg a polgármesterek szakmai fórumát, ahol Fekete Csaba Bátya alpolgármestere hívta fel a figyelmet vizeink védelmére.
Ahhoz, hogy az önkormányzat valóban a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás motorja, a helyi tudás és képességek integráló és koordináló szereplője legyen, első lépésként fontos feltárnia a település társadalmának és természeti környezetének erőforrásait...
2018 novemberében a Belügyminisztérium Önkormányzati Államtitkársága alatt működő Önkormányzati Koordinációs Iroda “Önkormányzatok lehetőségei a klímaalkalmazkodás vizekkel kapcsolatos területén” címmel két konferenciát szervez a hazai önkormányzatok részére egy nyugat-magyarországi és egy kelet-magyarországi helyszínen.
A második és harmadik külföldi tanulmányút alkalmával 2018. szeptember 25-28. között Angliába (Belford, Pickering) látogatott a LIFE-MICACC csapat. Az utazáson 16 magyarországi település önkormányzata képviseltette magát.
2018. szeptember 4. és 20. között a Belügyminisztérium Önkormányzati Koordinációs Iroda szervezésében hat alkalmas rendezvénysorozat (roadshow) került lebonyolításra az „Önkormányzati fejlesztések figyelemmel kísérése II.” című projekt keretében. Az előadók között szerepelt a LIFE-MICACC projektben résztvevő öt partner önkormányzat, valamint a Klímabarát Települések Szövetségének képviselői.
A Bács-Kiskun Megyei Klímaprogram munkatársai Bátyára látogattak a LIFE-MICACC projekt helyi megvalósításának megismerése céljából. Zsebics Ilona polgármester, Fekete Csaba alpolgármester és Szabó Zsófia klímaadaptációs referens információt nyújtottak a projektről, valamint ismertették a bátyai beavatkozási mintaterületen a projekt keretében megvalósuló természetes vízmegtartó megoldás terveit is.
2018 szeptember 4. és 20. között a BM ÖKI Magyarország hat régiójában egy-egy konferenciát rendez, a hazai önkormányzatok számára.
A látogatók számos színes program között betérhettek a LIFE Belügyminisztérium delegáltjai, a WWF és a helyi önkormányzat által kialakított sátorba is, ahol a kisebbek szórakoztató játékokat próbáltak ki, míg a felnőttek bővebb tájékoztatást kaptak a projektről.
Az M1 Kék Bolygó című magazinműsorának 2018. június 18-i adásában bemutatásra került a LIFE-MICACC projekt ruzsai pilot helyszíne. A műsor megtekinthető az alábbi linken:
https://www.mediaklikk.hu/video/kek-bolygo-2018-06-18-i-adas-4/#
(A videóban 9:40 től látható a LIFE-MICACC projektel kapcsolatos riport)
Újabb sikeres tréningalkalom valósult meg a LIFE-MICACC projekt keretében. A II. Klímaadaptációs tréning első két napjára 2018. július 3-4. között került sor Kecskemét városában. A workshop jellegű tréning első alkalmának célja a projektbe külső együttműködő partnerként bevont önkormányzatok munkatársainak felkészítése volt a helyi települési sérülékenységi vizsgálatok elkészítésére.
Az első külföldi tanulmányút alkalmával 2018. május 15-16. között Csehországba (Šardice, Hostivice, Nenačovice) látogatott a LIFE-MICACC csapat. A májusi cseh tanulmányúton a projekt társult kedvezményezett partnerein túl a projektben külső együttműködő partnerként szerepet játszó önkormányzat is képviseltette magát.
2018. május 10-én Dobogókőn rendezték meg a LIFE INFONAP 2018 eseményt. Az információs napon megjelenteket előbb Kiss Antal miniszteri biztos (Nemzeti Fejlesztési Minisztérium), majd szintén az NFM képviseletében Dr. Makai Martina helyettes államtitkár asszony köszöntötte.
2018. április 25-26-án került megrendezésre az I. Klímaadaptációs Tréning második két napja a pest megyei Bugyi településen. A rendezvény hasonlóan sikeres volt, mint a 2018. február 26-27-én Tápiószentmártonon tartott első alkalom.
„Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében” című, LIFE16 CCA/HU/000115 azonosítószámú (LIFE-MICACC) projekt keretében 2018. február 26-27-én került megrendezésre az első Klímaadaptációs Tréning Tápiószentmártonon.
A 2017. szeptember 1-jével megkezdett LIFE-MICACC projekt első félévében elkezdődött az 5 partner önkormányzatnál az NWRM prototípusok megtervezése, valamint a klímaadaptációs referensek foglalkoztatása. A munkatársak részt vettek az első szemléletformáló tréningen, melynek nyomán előkészítik a településükre vonatkozó sérülékenységi vizsgálatokat.
Az Európai Bizottság Kis és Középvállalkozás-ügyi Végrehajtó Ügynökségének a meghívására (EASME - Executive Agency for Small and Medium-sized Enterprises), a Belügyminisztérium 2 munkatársa 2017. október 19-20-án részt vett a LIFE program 2016. évben az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és az éghajlatváltozás mérséklése témakörében nyertes projektjeinek Brüsszelben megtartott nyitó értekezletén.
A Belügyminisztérium Önkormányzati Helyettes Államtitkársága szervezésében 2017. szeptember 17-én került sor a LIFE16 CCA/HU/000115 azonosítószámú „Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében” című (LIFE-MICACC) projekt nyitóértekezletére.