Tisztelt Látogató!
Köszöntöm Önt a „Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében” című, LIFE16 CCA/HU/000115 azonosítószámú, LIFE-MICACC projekt honlapján!
A Belügyminisztérium, mint Koordináló Kedvezményezett vezetésével megvalósuló projekt tevékenységei 2017 szeptemberében kezdődtek meg. A projekt szakmai végrehajtásáért a Belügyminisztériumon belül az Önkormányzati Államtitkárság szervezeti egysége, az Önkormányzati Koordinációs Iroda felelős.
A LIFE-MICACC sikeres megvalósításában – Társult Kedvezményezettként – további kilenc partner is közreműködik: öt hazai önkormányzat, ahol a természetes vízmegtartó megoldásokat bemutató pilot projektek valósulnak meg, illetve négy magyar szakmai szervezet, amelyek a vízgazdálkodás, a természetvédelem, a klímatudatos önkormányzatok, valamint az innovatív fejlesztések területén rendelkeznek releváns szakmai tapasztalattal.
A projekt nem csak az együttműködő partnerek számára bír kiemelt jelentőséggel, hanem Hazánk életében is mérföldkőnek számít. Büszkén mondhatom, hogy ez az első, a LIFE Program Éghajlat-politikai Alprogramja keretében megvalósuló magyar projekt. Bízom abban, hogy az elkövetkező években olyan projekt eredményeket leszünk képesek felmutatni, amelyek nyomán - az európai uniós szakpolitikai célkitűzésekkel összhangban - javul Hazánk, illetve a hazai helyi önkormányzatok éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodóképessége.
Az éghajlatváltozás globális probléma, melynek következményeivel országunk is egyre gyakrabban szembesül. Magyarország éghajlatváltozásnak való kitettségét tetten érhetjük a települések érzékenységében is. Az egyre gyakrabban előforduló árvizek, villámárvizek és aszályok súlyos károkat okoznak az érintett területeken, amelyek megoldására már számos nemzeti programot hívtunk életre. A LIFE-MICACC projekt innovatív megoldásokkal szolgálhat a tekintetben, hogy a helyi szintű klímaadaptáció is megjelenjen a helyi programokban, stratégiákban.
Célunk, hogy felhívjuk a magyar önkormányzatok döntéshozóinak, szakembereinek és egyéb alkalmazottainak figyelmét a klímaváltozás hatásaira, továbbá hogy bővítsük a tudásukat a természetes vízmegtartást segítő megoldásokkal kapcsolatban. Ennek érdekében a projekt első fázisaként öt hazai, az éghajlatváltozás hatásai által negatívan érintett önkormányzat vízmegőrző képességének növelését szeretnénk elérni. Az öt partner önkormányzat és a társult partnerek segítségével, egy olyan gyakorlatot valósíthatunk meg, amely mintául szolgálhat a természetes vízmegtartó módszerek elterjesztésében a hasonló problémával küzdő önkormányzatok között, határon innen és túl.
A projekt keretében a természetes vízmegtartást segítő prototípusok létrehozása mellet, tréningeket is szervezünk az önkormányzati vezetők és szakemberek számára. Innovatív és felhasználóbarát eszközöket fejlesztünk ki, elősegítjük a már létező jó gyakorlatok becsatornázását, támogatjuk az önkormányzatok hazai és uniós hálózatokhoz való csatlakozását, egyéb kapcsolatépítési tevékenységét. Ezen projekttevékenységek mind hozzájárulnak a klímaváltozás kockázatainak megértéséhez, az ezzel kapcsolatos tudás megosztásához és a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodási képesség fejlődéséhez.
A honlap azért jött létre, hogy folyamatos tájékoztatást nyújtson a projekt előrehaladásáról, a projekt tevékenységek megvalósításáról, az elért eredményekről, és hogy naprakész információkkal lássa el a téma iránt érdeklődőket.
Tartalmas böngészést, hasznos olvasást kívánok minden idelátogatónak!
Dr. Dukai Miklós
önkormányzati helyettes államtitkár