LIFE-MICACC projekt
LIFE16 CCA/HU/000115
"Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése
az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében"
A Tisza vízgyűjtőjének középső szakaszán található Rákócziújfalu rendkívül kitett a belvízi elöntéseknek és a növekvő vízhiánynak, melyet a környéken folyó intenzív mezőgazdaság még jobban felgyorsít. A tervezett prototípus megoldás integrált földhasználati és vízgazdálkodási gyakorlatot fog biztosítani, válaszként a helyi vízzel kapcsolatos kockázatokra, legyen az árvíz, belvíz, aszály, hőhullámok vagy heves esőzés. Ezen prototípus megoldásként szolgálhat olyan régiók számára, ahol a mezőgazdaság és az élelmiszeripar ellátási láncai nagy hatással vannak a terület vízkészleteire. A mezőgazdaság által dominált területen a legfőbb cél a belvíz és a heves esőzés okozta vízfelesleg megtartása egy víztározóban, így mérsékelve az aszályos időszak során kialakuló vízhiányt.
90 napos csapadékösszeg-anomáliák (2019)
Forrás: OMSZ
A Tisza egykori árterén számos helyen találhatók olyan mélyfekvésű területek, ahol ilyen víztározó tó kialakítására remek lehetőség nyílhat. Rákócziújfalu esetében a település külterületén található csatornahálózat kerül átalakításra, a víz megtartására alkalmas műtárgyakkal. Ez eddig belvíz és esővíz megtartása céljából nem került használatra. A külső csatornahálózatba fog majd becsatlakozni a község belterületi csapadékvíz-elvezető hálózata is, illetve a közelben található halastó és a Nagykunsági Főcsatorna is alkalmas vízpótlásra. Ezt kapcsoljuk össze a már korábban említett mélyfekvésű, rossz minőségű mezőgazdasági talajon kialakított víztározó tóval. Így egyúttal létrejön egy 0,6 hektárnyi vizesélőhely is, melynek kialakításához a meglévő hordalék eltávolítására, illetve egy gát és egy vízmegtartó műtárgy megépítésére van szükség.
A kültéri csatornahálózat és a tóhoz csatlakozásának kialakítása
Jelenleg a víztározó tó kialakításán dolgoznak a településen. A humuszréteg letermelése megtörtént, illetve a tározótér is elnyerte a végleges formáját és kiterjedését, habár annak mélységén még dolgoznak. A kitermelés során medertöréseket és padkákat alakítanak ki, ami a vizesélőhely biodiverzitásának kialakulásához nagyban hozzájárul. Hamarosan befejezik a meder kialakítását a tározó térben, ezzel párhuzamosan zajlanak a kilátó domb kialakításának földmunkái. A csatornában jelenleg víz áll, ami habár a projekt egyik kiemelt célja, a kialakítási munkálatokat szempontjából nem kedvező. Azonban bízunk benne, hogy a szükséges alapozási munkálatok is hamarosan megkezdődhetnek.
A víztározó tó és a műtárgyak kialakítása
A beruházás teret ad a zöldfelületek növelésére is, ami nem csak annak oxigéntermelő mivolta végett válik hasznossá, hanem azért is fontos, mert az egyes növényeknek vízmegkötő ereje van. A későbbiekben rekreációs célokra is alkalmas területen az Önkormányzat tervei szerint szalonnasütő, padok és asztalok kerülnek elhelyezésre, sőt még egy kilátót is terveznek építeni.
A rákócziújfalui belvíztározó elképzelt jövőképe magas vízállás idején
(Készítette: Csaba Kinga, Ruzics Csilla)