LIFE-MICACC projekt
LIFE16 CCA/HU/000115
"Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése
az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében"
Tiszatarján Borsod-Abaúj-Zemplén megyének Mezőcsát járásában található. A település a Tisza partján fekszik, területének egynegyede a folyó árteréhez tartozik. Az ártér a kiszámíthatatlan, erőteljes áradásoknak, a tartós és egyre gyakoribb aszályoknak, valamint a belvíznek egyaránt rendkívüli mértékben kitett. Az árvíz terméskárokat és az invazív növényfajok elszaporodását eredményezi, az aszály pedig az ökoszisztéma, a mezőgazdaság és a rekreációs ágazat számára okoz vízhiányt, ami az érzékenységet nagymértékben növeli.
Alacsony vízállás a tiszatarjáni ártéren
A helyi bioenergia termelés növelése, az invazív növényfajok visszaszorítása, a vízmegtartás, a félig természetes legeltetés és az ökoturizmus előmozdítása érdekében kisléptékű természetes vízmegtartó beavatkozásokat hajtanak végre a már említett ártérben, és a kubikgödrökkel borított külterületen. Az összekapcsolódó, állandó nyílt vízfelületek kialakításával természetes vízellátást biztosítanak a mezőgazdaság számára, élő- és itatóhelyet biztosítanak a víztáji fajoknak és a tiszatarjáni bivalyoknak, szürkemarháknak.
Bivalyok és szürkemarhák a tó körüli területen
Ez a fajta megoldás ötvözi a természetes kockázatcsökkentést és az ellenállóképesség javulását a jövedelemforrások gazdasági diverzifikációjával. Az innovatív modellt az ökoturizmus és a megújuló energiát szolgáltató biomassza használata teszi gazdaságilag fenntarthatóvá. A biomasszát az invazív növényfajok felhasználásával állítják elő, melyet a település közintézményeiben használnak fűtőanyagként, kis mennyiségben pedig egy közeli erőműbe beszállítják. Az invazív fajok (gyalogakác) visszatérését fűzfák telepítésével (melyek később hozzájárulnak a biomassza termeléshez is) és az ártéri legeltetéssel igyekeznek megelőzni.
A tó jelenlegi képe a kialakítási munkálatokat követően (2020.május)
A kivitelezési munkálatok jó ütemben haladnak, a június végi határidőt a jelen körülmények között tarthatónak látja az Önkormányzat. Az új vizes élőhely kialakítása megtörtént, a vízvisszatartó műtárggyal kapcsolatos földmunkálatok befejeződtek.
Az elhelyezett vízvisszatartó műtárgyak
A tavakat elválasztó földgerinc átvágása megtörtént, a meredek rézsű kialakítását is befejezték már. A projekt keretében egy látogatóösvény is kialakításra kerül majd a tórendszer körül, ahol információs táblák és kültéri pihenésre alkalmas bútorok is kihelyezésre kerülnek. A tanösvény víz feletti részéhez tartozó stég már megépült, a tanösvény többi részéhez szükséges elemek (padok, táblák) beszerzése jelenleg még folyamatban van.
A tanösvény vízfelszín feletti része és a földgerinc átvágása
A bivalyok tavának tervezett kibővítése a tiszatarjáni ártéren
(Készítette: Csaba Kinga, Ruzics Csilla)