LIFE-MICACC projekt
LIFE16 CCA/HU/000115
"Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése
az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében"
A Belügyminisztérium Önkormányzati Helyettes Államtitkársága szervezésében 2017. szeptember 17-én került sor a LIFE16 CCA/HU/000115 azonosítószámú „Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében” című (LIFE-MICACC) projekt nyitóértekezletére.
Az értekezleten részt vettek – a koordináló kedvezményezett Belügyminisztérium munkatársain túl - a projektben közreműködő társult kedvezményezettek képviselői: Bátya Község Önkormányzata, Püspökszilágy Község Önkormányzata, Rákócziújfalu Község Önkormányzata, Ruzsa Község Önkormányzata, Tiszatarján Község Önkormányzata, a Klímabarát Települések Szövetsége, az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a Pannon Pro Innovációs Kft. és a WWF Magyarország Alapítvány. Az egyeztetésen megjelent továbbá a LIFE Éghajlat-politikai Alprogram nemzeti kapcsolattartói szerepét betöltő Nemzeti Fejlesztési Minisztérium is.
Az értekezlet megnyitóján Dr. Dukai Miklós a Belügyminisztérium önkormányzati helyettes államtitkára köszöntötte a megjelent vendégeket. Beszédében az államtitkár úr elismerését fejezte ki a projektben részt vevő települések vezetőinek és a szakmai partnereknek az aktív közreműködésükért, mellyel lehetővé vált, hogy elindulhasson az első hazai, az éghajlat-változáshoz történő alkalmazkodást elősegítő projekt megvalósítása. Államtitkár úr felhívta a figyelmet a Magyarországot sújtó rekordszintű árvizek és aszályok jelentette probléma súlyosságára, amelyek mind az éghajlatváltozás számlájára írhatók. Kiemelte, hogy a LIFE-MICACC projekt ezekre a problémákra kíván innovatív megoldást nyújtani az önkormányzatok bevonásával, annak érdekében, hogy megerősítse a legsérülékenyebb magyarországi önkormányzatok éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességét.
Az államtitkári köszöntő után Számadó Róza főosztályvezető asszony ismertette az Önkormányzati Koordinációs Iroda működését, a projekt átfogó céljait. Ezt követően Hercig Zsuzsanna a LIFE-MICACC projekt szakmai vezetője tartott előadást a projekt működési rendjéről, illetve a legfontosabb LIFE arculati előírásokról, a nyilvánosság biztosításáról.
A projekt az európai uniós támogatás mellet, a Belügyminisztérium társfinanszírozásával valósul meg. A Minisztérium önerő támogatásáról és a LIFE projektre vonatkozó legfontosabb pénzügyi és elszámolási szabályokról Bagosi Borbála főosztályvezető-helyettes asszony tájékoztatta a résztvevőket.
Az előadásokat követően aláírásra került minden Partner által a projekt Partnerségi Megállapodása, majd pedig alkalom nyílt a partner szervezetek közötti szakmai konzultációra, a felmerült kérdések megvitatására, valamint a projekt lebonyolításával kapcsolatos észrevételek megtárgyalására.