LIFE-MICACC projekt
LIFE16 CCA/HU/000115
"Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése
az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében"
II. Klímaadaptációs Tréning első két napja
Újabb sikeres tréningalkalom valósult meg a LIFE-MICACC projekt keretében. A II. Klímaadaptációs tréning első két napjára 2018. július 3-4. között került sor Kecskemét városában. A workshop jellegű tréning első alkalmának célja a projektbe külső együttműködő partnerként bevont önkormányzatok munkatársainak felkészítése volt a helyi települési sérülékenységi vizsgálatok elkészítésére.
A tréning tematikája hasonló felépítésű volt, mint korábban, az öt projektpartner önkormányzat számára megrendezett I. Klímaadaptációs tréning első két napján (erről korábbi cikkünkben bővebben információ itt olvasható: https://vizmegtartomegoldasok.bm.hu/hu/aktualitasok/a_LIFE-MICACC_projekt_elso_ketnapos_klimaadaptacios_treningje). A tréning során a résztvevők a klímaadaptációs intézkedések megkezdéséhez szükséges alapvető ismeretekre tettek szert előadások, esettanulmányok, feladatmegoldások és egyéb interaktív gyakorlatok segítségével.
A résztvevőket Dr. Dukai Miklós, a Belügyminisztérium önkormányzati helyettes államtitkára köszöntötte, hangsúlyozva a helyi önkormányzatok vezető szerepét a klímaváltozáshoz való helyi alkalmazkodásban. Vaszkó Csaba éghajlat-változási szakember és tréner, egy közös gyakorlati feladattal indította az első napot: a résztvevők elkészítették szezonális naptárjukat, melynek segítségével a településükre jellemző tevékenységek, események időbeliségének elemzése alapján az éghajlatváltozás helyben megjelenő hatásairól kaptak átfogó képet az önkormányzatok képviselői. A nap hátralevő részében az éghajlat-változási szakember előadásain keresztül a résztvevők az éghajlatváltozás, mint globális probléma folyamatával, a vele szembeni sérülékenység elemeivel és alapfogalmaival, illetve a hozzá való alkalmazkodás lehetőségeivel ismerkedtek meg.
A második napon a jelenlévők az elkészítendő sérülékenységi vizsgálat tartalmi részeire, és elkészítésének lépéseire vonatkozóan sajátítottak el ismereteket a tréner közreműködésével. Ezt követően hat kapcsolódó szakterület (meteorológia, vízkészlet-gazdálkodás, környezet-gazdálkodás, települési csapadékvíz-gazdálkodás, településrendezés, illetve egészségügy) jeles képviselője tartott előadást, az egyes szakterületek vonatkozásában alapinformációkat nyújtva az önkormányzati szakemberek számára a helyi sérülékenységi vizsgálatuk elkészítéséhez.
A tréning második két napjára tervezetten 2018. november elején kerül majd sor, ahol a projektbe külső együttműködő partnerként bevont önkormányzatok képviselői már a sérülékenységi vizsgálataik első verziójával fognak érkezni, és az eseményen ezek bemutatására, szakértők általi véleményezésére kerül majd sor.
Az ősz a tréningen túl más projektrendezvényeket is tartogat. Szeptemberben az Egyesült Királyságba tervez látogatni a LIFE-MICACC projekt csapata, ahol sikeresen megvalósult NWRM megoldásokat tekintenek meg a résztvevők két helyszínen. A projektünk fő célja a hazai önkormányzatokkal megismertetni az éghajlatváltozás problémájának súlyosságát, és gyakorlati tudáshoz juttatni a hazai települések döntéshozóit, mellyel alkalmazkodó- és ellenálló képességüket erősíthetik. Ezen célok elérése érdekében 2018 őszén két 100 fős, úgynevezett „tantermi tréning” megrendezését is tervezzük két helyszínen, egy nyugat-magyarországi és egy kelet-magyarországi városban a hazai önkormányzati célcsoportnak.