LIFE-MICACC projekt
LIFE16 CCA/HU/000115
"Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése
az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében"
A Magyar Fejlesztési Központ Nonprofit Kft. szervezésében 2018. május 10-én rendezték meg a LIFE INFONAP 2018 eseményt Dobogókőn. Az információs napon megjelenteket előbb Kiss Antal miniszteri biztos (Nemzeti Fejlesztési Minisztérium), majd szintén az NFM képviseletében Dr. Makai Martina helyettes államtitkár asszony köszöntötte.
A délelőtti előadásokon keresztül a vendégek a LIFE Program természetvédelmi (Bokor Veronika, Földművelésügyi Minisztérium Természetmegőrzési Főosztály), környezetvédelmi (Novák Judit Eszter, Földművelésügyi Minisztérium, Környezetfejlesztési és -stratégiai Főosztály) és éghajlat-politika (Kovács Barbara, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Klímapolitikai Főosztály) témájú pályázati felhívásokkal ismerkedhettek meg közelebbről. Az előadók a különböző területek kapcsán ismertették a projekt témákat és típusokat, a pályázati kritériumokat, a pályázat benyújtásának menetét és egyéb fontos információkkal látták el a hallgatóságot.
Ezt követte Heilmann Diána prezentációja, aki az Európai Bizottság Külső Monitoring Csoportjának (NEEMO) magyar tagja. Előadásában a LIFE projektek végrehajtásával kapcsolatos észrevételeit és a monitoring látogatások során szerzett tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel.
Az ebédszünetet követően két külföldi vendég előadását hallgathatták meg a vendégek. Elsőként, Dr. Konstantinos Moustakas, az Athéni Műszaki Egyetem oktatója tartott előadást a SOL-BRINE és más sikeresen zárult LIFE projektről. A SOL-BRINE projekt során egy korszerű, autonóm energiarendszer elvén működő tengervíz sótalanító üzem került megvalósításra Tinos-szigetén, mely a sóoldat felszabadulásával járó vízszennyezés és környezeti károk problémájára jelentett megoldást.
Őt követte Ferran Paune, környezetvédelmi tanácsadó, aki a MONTSERRAT projektet mutatta be. A projekt egy innovatív eszköz alkalmazásával a Barcelona környéki térségek felhagyott erdőterületein a biológiai sokféleség növelését célozta meg a szarvasmarhával történő erdei legeltetés bevezetésével. Az előadók a közönséget hasznos tanácsokkal is ellátták. Megosztották gyakorlati tapasztalataikat, és azt is kiemelték, hogy milyen elemekre, mely pontokra ügyeljenek a pályázók, továbbá ismertették, hogy milyen tényezőket tartanak a siker kulcsának saját projektjeik esetében. Mindkét előadó kiemelte, hogy a megfelelő partnerek kiválasztása mellett mennyire fontos az állami és társadalmi bevonás, tudatosságnövelés. Azt is hangsúlyozták a külföldi előadók, hogy véleményük szerint a projekt eredmények fenntarthatóságát és replikálhatóságát kell elsősorban megcélozni.
Az előadásokat követően alkalom nyílt a személyes beszélgetésekre, ahol a meghívott vendégek közvetlenebb formában tudták feltenni kérdéseiket az előadóknak. A LIFE-MICACC projektet képviselő kollégák hasznos információkkal tértek haza, melyeket a projektcélok elérésében fognak tudni kamatoztatni. Kapcsolatépítésre is kiváló lehetőséget nyújtott a rendezvény mind hazai, mind nemzetközi tekintetben. A bemutatott görög projekt remek példát nyújt számunkra a társadalmi szereplők, helyi érintettek projekt megvalósításba történő bevonására, valamint a projekt eredménytermékeinek hatékony megosztásába is.
Az eseményről bővebb információ és az eseményen elhangzott előadások a következő oldalon érhetők el: http://lifepalyazatok.eu/home_hu.html.