LIFE-MICACC projekt
LIFE16 CCA/HU/000115
"Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése
az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében"
Bátya egy tökéletes prototípus a helyi közösségek számára, mely bemutatja, hogy hogyan lehet a több medencés vizesélőhelyeket a különböző vízzel kapcsolatos éghajlati események (jelen esetben aszály és szélsőséges esőzések) kezelésére használni. Az elmúlt években egyre inkább jellemző a településen az alacsony éves csapadékmennyiség, ami a terület fekvéséből és jellegéből adódóan erős párolgással párosul. Ez utóbbi mennyisége számottevően meghaladja a csapadék éves mennyiségét, így erős szárazságot okoz. A nyári hónapok során már többször előfordult, hogy hetekig nem esett semmilyen csapadék.
A másik kiemelt probléma a már említett kevés csapadék hirtelen lezúdulása, ami esetenként jégeső formájában éri a települést. Ezt az esetenkénti nagymennyiségű csapadékot a települési csatornák nem tudják elnyelni, így gyakran elönti a pincéket, illetve akadályozza a közlekedést az utcákon. Ezt a komplex problémát a település a LIFE-MICACC projekttel párhuzamosan a Regionális és Településfejlesztési Operatív Program keretében elnyert fejlesztéssel igyekszik kezelni. Ennek eredményeképpen a csatornarendszerbe kerülő csapadékmennyiség a LIFE projekt víztározójába kerül majd, így részben biztosítja annak vízellátását.
A víztározó tó kétmedencés kialakításának köszönhetően az egyik medencében mindig lesz nyílt vízfelszíni elérhetőség, míg a másik változó élőhelyet biztosít. Ezzel nem csak a helyi vízkészletek mennyisége nő, hanem segítséget is nyújt a vízhiányos és vízbő időszakok közötti egyenlőtlenségek mérséklésében is. Az ilyen fajta természetes vízmegtartó megoldás még soha nem került tesztelésre hazánkban.
A tó kialakítási munkálatai – 2020. január - február
Szintén minden település külterületén találhatóak kubikgödrök, melyekből a kitermelt anyagot a helyi közösség a házak, középületek és gátak kialakításához használt fel. Ezek azonban elhanyagolódtak az évek során. Bátya településének külterületén két kubikgödör is található. A beavatkozásra szánt kubikgödör területén már elkészültek a víztározó tó kialakításával és a medencék közötti vízpótlást és vízelosztást biztosító műtárgyakkal. A szabálytalan, több medencéjű tó partját kotrással és lankás rézsű kialakításával hozták létre.
A bátyai többmedencés víztározó tó
A tó közvetlen környezetében zöldítés céljából faültetést szervezett az Önkormányzat 2020 márciusában. A tó körüli területen közel 700 facsemetét ültettek el a helyiek (iskolások, óvodások, az önkormányzat munkatársai, a polgárőrség tagjai), projekt partnerekkel kiegészülve. Mi sem mutatja jobban a község lakosságának támogató hozzáállását, mint a rendezvényen való aktív részvétel, életkortól függetlenül.. Kiváló alkalom volt ez a szemléletformálásra, a közösség összekovácsolására. Reményeink szerint a közös „munka” gyümölcseként Bátya lakosai a jövőben is élettel fogják megtölteni a tó környékét, a kizöldellő parkot, és gyakran felkeresik majd - akár szabadidős pihenés céljából - a területet.
Faültetés Bátyán
A tavasz eljövetelével már szépen zöldülni kezdett a táj, illetve az állatok is elkezdték birtokba venni a tavat. A különböző mélységű medencékből kialakított rendszernek köszönhetően sekélyebb élőhely is kialakult, amit már most előszeretettel látogatnak kacsák és békák egyaránt.
A tó körüli parkba tervezett rekreációs eszközök, fa bútorok kihelyezése, illetve a parkosítási munkálatok befejezése még hátra van. A tározótó és a Vajas-csatorna közti esetleges vízpótláshoz szükséges vezeték megépítése is kivitelezésre vár jelenleg. Ezen munkálatokat tervezetten június 30-ig megvalósítja az Önkormányzat.
A bátyai csapadékvíz-tározó jövőbeni terve
(Készítette: Csaba Kinga, Ruzics Csilla)