A Rákócziújfalun kiválasztott beavatkozási terület belvízi elöntésnek rendkívül kitett. (2018. november)
A terület geomorfológiai sajátosságait kihasználva, egy 0,6 hektár kiterjedésű vizes élőhely kerül kialakításra. (2020. április)
A kitermelés során medertöréseket és padkákat alakítanak ki, ami a vizesélőhely biodiverzitásának kialakulásához nagyban hozzájárul. (2020. április)
A meder kialakítása során kitermelt földet a tó mellé tervezett kilátódombhoz fogják felhasználni. (2020. április)
A korábban mocsaras területek lecsapolására használt Falusi-1 nevű csatornahálózat fogja ellátni a tavat vízzel. (2020. április)
© Farkas Viktor Mátyás, WWF Magyarország. A Falus-II csatornán létesült Önkormányzati kezelésű műtárgy lehetővé teszi a medertározást is aszályos időszakban. (2020. június)
© Farkas Viktor Mátyás, WWF Magyarország. Rákócziújfalun két műtárgy épült, melyek lehetővé teszik a csatornában a medertározást, illetve a tóban a belvíz visszatartását. (2020. június)
A későbbiekben rekreációs célokra is alkalmas területen az Önkormányzat tervei szerint szalonnasütő, padok és asztalok kerülnek elhelyezésre.
A tó körüli terület parkosítása nem csak esztétikai szempontból fontos. A növényzetnek vízmegkötő ereje van, lassú szivárgást biztosít.